Jak dobrze oświetlić obiekty przemysłowe?

Obiekt PrzemyslowyObiekty produkcyjne i magazynowe to często hale stalowe, które z uwagi na swoją konstrukcję nie są wyposażone w okna, które mogłyby zagwarantować właściwe doświetlenie wnętrza. Ze względu na wymagania związane zarówno z obowiązującymi przepisami dotyczącymi BHP, jak i wynikające z charakteru realizowanych zadań w większości przypadków niezbędne okazuje się dobre oświetlenie obiektów przemysłowych światłem sztucznym. Przekonajmy się, jakie kwestie mają największe znaczenie w tym przypadku.

Natężenie światła w budynkach przemysłowych

Kluczową sprawą, jeżeli chodzi o oświetlenie hal przemysłowych, jest dobre dopasowanie natężenia światła do istniejących potrzeb. W zależności od tego, w jaki sposób wykorzystywana jest przestrzeń, w grę może wchodzić od 100 luksów dla ciągów komunikacyjnych do 1000 luksów na stanowiskach, gdzie konieczna jest wyjątkowa dokładność. Poza samą wielkością strumienia świetlnego znaczenie ma jego rozkład, który musi gwarantować unikanie wysokich kontrastów, by ułatwiać akomodację wzroku. Projekt systemu oświetlenia musi też uwzględniać sposób, w jaki światło odbija się od powierzchni, na które pada. Wśród istotnych kwestii znajdzie się tez takie rozmieszczenie i dobór źródeł światła, by nie powodowały one olśnień oraz nie dawały efektu migotania.

Kluczowe parametry światła

Poza natężeniem światła znaczenie mają też inne jego parametry. Przy pracach wymagających dobrego rozróżniania kolorów istotny będzie współczynnik oddawania barw CRI. Jego poziom przesądza o tym, w jakim stopniu kolory przedmiotów będą zbieżne z tym, jak wyglądałyby w oświetleniu naturalnym. Ważna jest także temperatura barwowa, która jest nie tylko związana z oddawaniem kolorów, ale także wpływa na wydajność i samopoczucie pracowników.

Oprawy przemysłowe

W obiektach przemysłowych często panuje wysokie zapylenie i duża wilgotność. Używane oprawy powinny więc być dopasowane do istniejących zagrożeń i charakteryzować się odpowiednim stopniem ochrony IP. Tam, gdzie możliwe są uszkodzenia mechaniczne, ważny będzie też wskaźnik IK.

Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:
wrogruppe
© 2021 WRO GRUPPE
Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:

WROGRUPPE 2020 New
© 2021 WRO GRUPPE