Wymagane uprawnienia do modernizacji szaf sterowniczych

Szafa SterowniczaSzafy sterownicze to konstrukcje, które służą do zabudowy układów elektrycznych, systemów rozdziału mocy i komponentów automatyki. Chronią urządzenia przed dostępem osób niepowołanych i negatywnym wpływem środowiska. Dzięki nim wewnątrz zachowane są warunki odpowiednie dla pracy aparatury: właściwa temperatura i wilgotność, co zmniejsza ryzyko awarii urządzeń umieszczonych wewnątrz. Profesjonalne szafy sterownicze powinny się charakteryzować wysoką klasą IP, wytrzymałością mechaniczną, odpornością na korozję. Muszą być wyposażone w certyfikaty potwierdzające jakość i zgodność z obowiązującymi normami. 

Szafy sterowne zbudowane są z ramy, drzwi z zamkiem, wkładki kształtowej, pleców, ścian bocznych, płyty montażowej, dachu oraz zespołu płyt podłogowych. Dodatkowo mogą być zamontowane cokoły, elementy transportowe, ramy wychylne i inne akcesoria. Wewnątrz szafy umieszczona jest aparatura elektryczna (na przykład sterowniki PLC/PAC, wyłączniki nadprądowe, falowniki, transformatory napięcia). Na zewnątrz znajdują się wyłączniki do ręcznej obsługi, lampki sygnalizacyjne oraz opisy. Prawidłowo skonstruowane wyposażenie szafy pozwala na zasilanie i rozdział energii, sterowanie i sygnalizację, pomiary i regulację. Eksploatacja szaf sterowniczych wymaga przestrzegania norm technicznych, w szczególności PN-EN 62208:2011, PN-EN 60297-3-100:2009, PN-EN 60917-2:2002, PN-EN IEC 62610-2:2018-09. Aby spełniały one swoje funkcje, konieczne jest dobranie ich do otaczających warunków, ewentualnie dostosowanie ich oraz regularna konserwacja. 

Modernizacja szafy sterowniczej 

Wszystkie przebudowy i modernizacje szafy sterowniczej wiążą się z możliwością ingerencji w urządzenia elektryczne, dlatego czynności te należy przeprowadzać, traktując szafy podobnie jak instalacje elektryczne. Prace muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami, przepisami dotyczącymi warunków technicznych. Może ich dokonać tylko elektryk z uprawnieniami z zakresu sieci i instalacji elektrycznych. Takie uprawnienia daje ukończenie kursu SEP. Możliwe jest uzyskanie dwóch rodzajów uprawnień: 

E – dające możliwości eksploatacji instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych; 
D – kategoria zezwalająca jedynie na dozór instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych. 
Szkolenia prowadzone są dla trzech grup uprawnień: G1 (kursy elektryczne), G2 (kursy energetyczne), G3 (kursy gazowe). Informacje, jakie są przekazywane na szkoleniach, są dostosowywane do aktualnych norm i zmian w prawie. Kursy organizowane są na terenie całej Polski. 

Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:
wrogruppe
© 2021 WRO GRUPPE
Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:

WROGRUPPE 2020 New
© 2021 WRO GRUPPE