Budowa i eksploatacja szaf sterowniczych

szafka sterowniczaAwaria systemu automatyki czy rozdziału mocy w dużym zakładzie produkcyjnym mogłaby spowodować przestój, a co za tym idzie – ogromne straty dla firmy. Z tego względu aparaturę w tego typu zakładach umieszcza się w jednym miejscu, ochraniając ją dodatkowo szafą sterowniczą. To właśnie dzięki szafom sterowniczym delikatna aparatura jest chroniona przed środowiskiem zewnętrznym i ma zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza do pracy. Jednym słowem: szafa zapewnia bezpieczeństwo pracy urządzeń, zmniejsza ryzyko awarii i pozwala na zachowanie wymaganych wartości parametrów elektrycznych, takich jak napięcie, prąd i moc.

 

 

Konstrukcja szafy

Szafy sterownicze to konstrukcje służące do zabudowy komponentów automatyki, układów elektrycznych czy systemów rozdziału mocy. Są to metalowe skrzynki z panelem tylnym i płytą przepustów kablowych. Składają się też z płyty i szyn montażowych oraz drzwiczek na kluczyk, kłódkę, lub z inną blokadą. Blacha, z której wykonana jest szafa powinna być ocynkowana lub aluminiowa (dostępne są też inne szafy, wykonane np. z tworzywa sztucznego). Jeśli szafa ma być użytkowana na zewnątrz, powinna posiadać drzwi ze stali kwasoodpornej. Szafy montażowe charakteryzują się wysoką klasą ochrony przed wodą, pyłem, a także korozją. Poza tym muszą cechować się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dobre, a co za tym idzie – bezpieczne szafy sterownicze otrzymują certyfikaty zgodności produkcji z międzynarodowymi normami.

 

Eksploatacja szaf a przepisy

Budowa, ale też eksploatacja i modernizacja szaf sterowniczych podlega wielu normom technicznym, w tym dyrektywom: maszynowej (2006/42/WE), kompatybilności elektromagnetycznej (2014/30EU) i niskonapięciowego sprzętu elektrycznego (2014/35/EU). Szafa powinna być łatwa w użytkowaniu i ergonomiczna. Żaden z materiałów, z którego została wykonana, nie może podczas eksploatacji stwarzać zagrożenia dla operatorów. Wszystkie elementy sterownicze w szafie muszą być dobrze widoczne i rozmieszczone we właściwy sposób. Dodatkowo przepisy wymagają używania tylko niezawodnych i bezpiecznych układów sterowania. Szafa sterownicza nie może stwarzać ryzyka pożaru, wywoływać drgań czy emitować nadmiernego hałasu. Musi być też odpowiednio oznakowana.

 

Konserwacja szafy

Szafę sterowniczą co najmniej raz do roku powinno się konserwować, a cały proces dokumentować. Konserwacja powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Polega ona zazwyczaj na użyciu środków smarnych do zawiasów i zamka, a także wymianie uszczelek. Z zewnątrz szafy należy zeszlifować korozję i zabrudzenia, po czym pokryć jej powierzchnię lakierem naprawczym.

 

Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:
wrogruppe
© 2021 WRO GRUPPE
Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:

WROGRUPPE 2020 New
© 2021 WRO GRUPPE