Jak wygląda wymiana instalacji elektrycznej?

elektrykaWymiana instalacji elektrycznej to przedsięwzięcie, które należy dobrze zaplanować. Na taką wymianę decydują się zwłaszcza mieszkańcy starszych budynków, zazwyczaj jako jeden z etapów gruntownego remontu. Jak wygląda takie przedsięwzięcie i jak się do niego przygotować?


Kiedy zdecydować się na wymianę instalacji elektrycznej?

Na przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia decydują się przede wszystkim właściciele budynków starego budownictwa. Zazwyczaj w przypadku takich lokali pojawia się problem z niedoborem gniazd lub ich nieergonomicznym usytuowaniem, a także z zawodnym działaniem instalacji. Wówczas warto rozważyć wymianę instalacji elektrycznej, która powinna być dobrze zaplanowana oraz przeprowadzona przez fachowców w tej dziedzinie.


Jak przygotować się do wymiany instalacji elektrycznej?

Takie przedsięwzięcie wiąże się z dużą ingerencją w ściany, dlatego też warto zaplanować je na czas większego remontu w mieszkaniu. Wówczas najlepiej wynieść meble lub dokładnie je zabezpieczyć, aby podczas kucia ścian nie uległy zakurzeniu lub zniszczeniu.

Należy też dobrze przemyśleć, gdzie mają być umieszczone nowe punkty świetlne i gniazda. Warto poświęcić na to nieco więcej czasu, aby po przystąpieniu do prac elektrycy dokładnie wiedzieli, czego oczekują od nich właściciele. Można też skonsultować się z projektantem wnętrz, który w zależności od układu pomieszczeń wymaganego przez właścicieli, doradzi optymalne umiejscowienie nowych punktów.


Jak zapewnia się bezpieczeństwo nowej instalacji elektrycznej?

Umieszczenie gniazd to ważny etap prac nad wymianą instalacji elektrycznej, jednak jej sercem jest rozdzielnica wmurowywana w tynk, najczęściej przy drzwiach wejściowych. Współcześnie umieszcza się w niej m.in. wyłącznik nadprądowy typu S, który w sytuacjach awaryjnych ma za zadanie odciąć obwód od zasilania.

W zakres wymiany wchodzi również montaż ograniczników i połączeń wyrównawczych, które chronią w przypadku przepięć spowodowanych zazwyczaj uderzeniem pioruna.


Jak dobrać osprzęt elektryczny?

Zewnętrznymi, najbardziej widocznymi elementami instalacji elektrycznych są oczywiście gniazda. Zlecając wymianę takiej instalacji warto wcześniej zastanowić się nad tym, jak mają one wyglądać, aby pasowały do finalnego wyglądu wnętrza. Trzeba bowiem pamiętać, że obecnie na rynku dostępne są już gniazda w różnych kolorach, dlatego też wybór wcale nie jest tak łatwy.

Jak widać wymiana instalacji elektrycznej to dość kompleksowe przedsięwzięcie. Warto jednak ją rozważyć, zwłaszcza, gdy użytkowanie jest dla właścicieli z jakichś powodów uciążliwe oraz gdy instalacja nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:
wrogruppe
© 2021 WRO GRUPPE
Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:

WROGRUPPE 2020 New
© 2021 WRO GRUPPE