Instalacje niskoprądowe – jakie funkcje pełnią?

Instalacje NiskopradoweGłównym zadaniem instalacji niskoprądowych jest zapewnienie bezpieczeństwa budynkom i przebywającym w nich ludziom. Dodatkowo służą również poprawieniu i usprawnianiu funkcjonalności poszczególnych systemów. Istotnymi elementami struktury instalacji niskoprądowych są zarówno kable, przewody i elementy przesyłowe, jak i łączenia, akumulatory, zabezpieczenia, sterowanie, zespoły prądotwórcze oraz zasilacze.

Pracują one na tzw. niskim napięciu, które może dochodzić do napięcia znamionowego na poziomie do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Popularność instalacji niskoprądowych nieustannie ulega zwiększeniu, a znaczna część segmentów rynku z powodzeniem implementuje oparte na nich rozwiązania, podnosząc tym samym efektywność i elastyczność swoich działań. Są coraz częściej i intensywniej wykorzystywane w przemyśle, magazynach, obiektach użyteczności publicznej czy pracach biurowych, ale też w sektorze prywatnym, trafiając tym samym do naszych domów. Jakie funkcje mogą tam pełnić?

 

Systemy komputerowe i bezprzewodowe

To właśnie dzięki instalacjom niskoprądowym możliwe jest funkcjonowanie różnego rodzaju systemów ostrzegawczych, monitoringu oraz kontroli dostępu, sieci telefonicznych, telewizji cyfrowej czy poszczególnych jednostek domowej automatyki. Okablowanie strukturalne, wykonywane w ramach instalacji niskoprądowych, jest m.in. podstawą działania monitoringu CCTV, który od wielu lat jest wykorzystywany do kontrolowania w czasie rzeczywistym pomieszczeń, zewnętrznych terenów firm, hal produkcyjnych czy magazynów. Obecnie monitoring zyskuje również na popularności w segmencie prywatnym. Na podobnej zasadzie działają systemy alarmowe, czyli instalacje, które służą ochronie mienia osobistego, publicznego oraz firmowego. Instalacje niskoprądowe są również niezbędne do zakładania przewodowych i bezprzewodowych sieci komputerowych, realizowanych z wykorzystaniem okablowania światłowodowego. Przydają się one w sytuacjach, gdy nie ma możliwości stworzenia klasycznej sieci lokalnej typu LAN, przez co znajdują szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach, biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej. Niewątpliwą zaletą instalacji niskoprądowych jest to, że mogą łączyć się we współpracujące ze sobą sieci, zapewniając rozszerzenie możliwości danego budynku pod względem bezpieczeństwa oraz łączności. Firma Wrosystem może zaoferować Państwu stworzenie i wykonanie projektu instalacji niskoprądowej, która pomoże w sprawnym i efektywnym zarządzaniu domem lub firmą.

 

Systemy przeciwpożarowe i oddymiania

Do instalacji niskoprądowych zaliczane są również systemy przeciwpożarowe. Składają się one z czujników zadymienia, alarmów przeciwpożarowych, systemów monitoringu itp., których kluczowym zadaniem jest ochrona budynku przed pożarami, dymem, wyciekami gazu czy emisją czadu. Systemy przeciwpożarowe mają znaczący wpływ na podniesienie standardu bezpieczeństwa wewnątrz obiektów i zwiększenie poziomu ochrony przeciwpożarowej, a tym samym na obniżenie kosztów ubezpieczenia. Znajdują zastosowanie przy różnego rodzaju budynkach – od hal przemysłowych i lokali użytkowych po prywatne domy i mieszkania. Uzupełnieniem instalacji przeciwpożarowych są systemy oddymiania, które uruchamiają się w momencie wystąpienia częściowego zadymienia pomieszczeń, a także ostrzegają przed wyciekami gazu bądź pojawieniem się w powietrzu niezwykle groźnego dla życia ludzi i zwierząt tlenku węgla. W sytuacji, gdy dojdzie do zagrożenia pożarowego, system sygnalizacji pożaru może przejąć kontrolę nad zarządzaniem systemem oddymiania. Sterowanie systemami oddymiania i wentylacji umożliwia zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych poprzez uregulowane odprowadzenie dymu i wysokiej temperatury na zewnątrz obiektu.

Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:
wrogruppe
© 2021 WRO GRUPPE
Jesteśmy częścią WRO GRUPPE:

WROGRUPPE 2020 New
© 2021 WRO GRUPPE