Jakie trzeba mieć uprawnienia do montażu instalacji niskoprądowych?

Uprawnienia Elektryczne Aby znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie trzeba mieć uprawnienia do montażu instalacji niskoprądowych, trzeba najpierw dobrze zrozumieć, czym są instalacje niskoprądowe. Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, ponieważ obecnie do instalacji niskoprądowych zaliczana jest cała masa systemów i sieci. Pracują one na niskim napięciu, czyli dochodzącym do napięcia znamionowego na poziomie do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego.

 

Innymi słowy, instalacje niskoprądowe to podstawa działania wszelkich systemów alarmowych, systemów monitoringu i kontroli dostępu, sieci komputerowych i telefonicznych, telewizji cyfrowej, a także domofonów, systemów przeciwpożarowych czy poszczególnych elementów domowej automatyki.

 

Instalacje niskoprądowe pozwalają więc na stworzenie osobnego źródła zasilania dla urządzeń powszechnie wykorzystywanych do zwiększania poziomu bezpieczeństwa w chronionych obiektach lub domach mieszkalnych, a także do tworzenia przewodowych i bezprzewodowych sieci komputerowych wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości stworzenia klasycznej sieci lokalnej typu LAN. W skład instalacji niskoprądowych wchodzą zarówno kable, przewody i elementy przesyłowe, jak również łączenia, akumulatory, zabezpieczenia, sterowanie, zespoły prądotwórcze czy zasilacze.

 

Jakie uprawnienia?

Do projektowania, nadzoru i pełnienia funkcji kierowniczych wymagane są uprawniania budowlane z instalacji elektrycznych.

 

Co do montażu instalacji - wymagane są uprawniania SEP do 1kV. Ich zdobycie nie jest uwarunkowane ukończeniem żadnej szkoły o szczególnym profilu (np. technicznym, elektrycznym etc.). Uprawnienia elektryczne SEP można uzyskać po wcześniejszym przejściu specjalistycznego kursu. Po odbyciu szkolenia należy jeszcze zdać pozytywnie egzamin przed komisją SEP. 

 

Warto pamiętać, że zdobyte uprawnienia muszą być odnawiane co pięć lat.